İngilizce bugün dünya genelinde 2 milyar insan tarafından konuşulmakta, ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve İrlanda başta olmak üzere dünyanın birçok uluslararası kurumlarımda resmi dil olarak kabul edilmektedir. İngilizcenin ana vatanını İngiltere olarak düşünüyorsanız yanılırsınız, İngilizce büyük Britanya adasına Avrupa’dan gelen göç ve istilalarla yerleşmiş orta Avrupa kökenli bir lisandır.

Fakat büyük Britanya adasında kurulan birleşik krallık sayesinde zamanla okyanus aşırı gelişmiş ve yerleşmiştir. Orta çağda büyük Britanya krallığına bağlı İngiliz milletler topluluğu daha sonra Amerika Birleşik Devletlerinin 2.dünya savaşını kazanması ile hızla gelişmiştir. Çince ve İspanyolcadan sonra dünyanın en çok konuşulan 3.resmi dilidir.

 

Gramer yapısı diğer dillere nazaran daha basit ve daha kolaydır,gezegenin farklı toplumlarında konuşulmasından kaynaklanan aksan gelişimleri nedeni ile tüm dünyada hızla benimsenmiştir.İngilizce de Fransızca ve Almancanın aksine tek artikel vardır .

Dünyanın neresinde olursanız olun bir insan İngilizce konuştuğu zaman bir şekilde anlarsınız oysa Fransızca ve almanca kendi ülke sınırları içinde çok farklı diyalektik yapılara sahiptir, o nedenle bazen bir bölge diğer bölgeyi tam anlamakta dahi zorluk çeker.

İngilizce öğrenmek size dünya kültürünün sınırlarını hayal edemeyeceğiniz boyutlarda tanışmanızı sağlar. Ekonomi, tarih, teknoloji, tıp İngilizce literatür olarak size çok geniş fırsatlar sunmaktadır. Hiç bir lisanda bu kadar geniş bir bilgi yapısına ulaşamazsınız. Gelecekte hangi dil nüfus olarak çok konuşulan konuma sahip olursa olsun ortak anlaşma metni İngilizce olacaktır. İngilizce günümüzde artık bir lisan olmaktan çıkmış insanlığın ortak iletişim kanalı olmuştur. Eğer bir gün hep konuşulan uzaylılarla tanışırsak eminim onlarda bizimle iletişime geçmek için bu lisanı teknik olarak kullanmak isteyeceklerdir, çünkü teknoloji dili İngilizce olmuş durumdadır. Bize kadar ulaştıklarında bizim onların dilini kavramamız daha zor olacağından mecburen onlar (tabi dünyayı yok etme gibi niyetleri yoksa)bu lisanı kullanacaklardır. Çünkü egemen ulusların ortak dili İngilizcedir.

Tüm bunların ışığında aslında İngilizcenin sadece bir dil değil evrensel bir iletişim aracı olduğunu görmüş oluyoruz.

 

Comments are closed.