İngilizce öğrenmek veya geliştirmek istiyorsanız, öncelikle bu lisanı kimlik olarak tanımanız, özelliklerini herhangi bir belgesel okur-seyreder gibi tanımaya çalışmanız gerekli. İngilizce lisanı dünya üzerinde konuşulan birçok lisana göre, kavranıp anlaşılması daha kolay bir lisandır. Bu lisanı incelerken aklınıza gelen soruları, tutacağınız bir günlüğe kayıt edin. Mantık olarak İngilizceyi ilk başlarda Türkçe ile kıyaslamanız kaçınılmaz. Zamanla bu düşüncenizden uzaklaşıp lisanın kendi mantığını anlamaya çalışın. İlk olarak cümle yapılarını ve cümle kuruluşunu inceleyin. Daha sonra yardımcı kitaplardan kısa cümlelerin tercümelerini günlüğünüze yazıp altına aklınızdaki soruları renkli kalemle not alın ve geçin. Süreç içinde en sık karşılaştığınız sorularınızı ayırıp uzun cümlelerde kullanım durumlarına bakın. İlerleyen zamanda aklınızdaki soruların cevaplarını beyin yapınız içindeki anlama ve idrak bölgenizin otomatik olarak çözdüğünü fark edeceksiniz. Bu süre zarfında günlüğünüze daima okuduğunuz kelimeleri ve Türkçelerini not alın. Yine zamanla aynı kelimenin birkaç farklı tercümesi ile karışılacaksınız ve bu süreç hem kelime hem de eş anlamlı cümle bilginizi çoğaltacak.

Bir süre sonra artık Türkçe dil mantığından çıkıp İngilizce dil mantığına geçtiğinizi görecek ve daha uzun cümleleri tercüme edemeseniz dahi anlamaya başlayacaksınız. En çok duyduğumuz cümle “İngilizce dizi ve filmleri seyrediyorum. Bu dizi ve filmleri seyretmemin bana katkısı olacak mıdır? “ Fırsat bulursanız yabancı filmleri önce alt yazı olmadan seyredin, konuşulanı tahmin etmeye zaten beyniniz kendisini zorlayacaktır. Daha sonra Türkçe altyazı ile seyredin ve en son İngilizce bir filmi İngilizce alt yazı ile seyredin. Belirttiğim şekilde seyretmenin katkısı büyük olacaktır.

Birkaç ay içinde sizin için bilinmezliklerle dolu olan bir lisanı artık kendinizden kabul edeceksiniz

Artık İngilizce öğrenmek için ilk basamaklara çıkmaya başladınız. Bundan sonra ki yazımızda öğrenim metotları üzerinde duracağız.

Comments are closed.