Türkiye’de hangi üniversiteye giderseniz gidin, hangi bölümü seçerseniz seçin, üniversiteden mezun olduktan sonra, ister kariyer hedefine ilerleyen isterseniz, kendi işinizi kurun; bu dünyada sesinizi duyurmak ve bir kimlik oluşturmak istiyorsanız kesinlikle iyi bir İngilizce bilgisine ihtiyacınız var. Hayatınızda ilerleyeceğiniz yolda başarılı olmak ve rahat yaşam hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız bir şekilde yolunuz yabancılarla kesişecektir. İş yapacağınız yabancıların kullandığı ortak dil İngilizcedir.

Bir şekilde yapılan sözleşme ve anlaşmalardan kazançlı çıkmak istiyorsanız İngilizce diline hakim olmalısınız, burada tercüman kullanırım diye düşünebilirsiniz, evet; fakat doğru tercümeyi bir kenara bırakın yabancılar sizle direkt olarak iletişim kuramazlarsa saygınlığınız o oranda olacaktır, yani sizi ya da sizin onları anlayabildiğiniz kadar. Kurduğunuz iletişim tercüman kanalı ile olursa samimiyet ve sıcak bir konuşma ortamı gerçekleşmeyeceği için en katı, kesin kuralları içeren sözleşmelere imza atmak zorunda kalacaksınız.

Oysa İngilizce bilginiz sayesinde yapacağınız sohbet, konuşma hatta espriler bile sözleşmelerinizde kuralları gevşetecektir.

Bu ve buna benzer nedenlerden İngilizce bilginiz sadece bir yabancı dil değil sizin kimliğinizi ortaya koyabileceğiniz yardımcınız rehberiniz olacaktır. Üniversite yılları bu lisanı tam öğrenmeniz, kendinizi geliştirmeniz için hayatınız boyunca bulabileceğiniz en rahat zamanlardır. İnsan yapısı okul yıllarında öğrenmeye odaklı olduğu için daha hızlı ve çabuk kavrar ve geliştirir öğrenilen bilgileri. İngilizce dilini sadece bir sınıf dersi, puan alacağınız bir bölüm olarak düşünmeyin. Üniversite eğitiminden sonra hayata atılan gençlerimiz sadece üniversite diplomasının geçerli olmadığı, diplomanın yanında çok fazla edinimler beklendiği bir dünya ile karşı karşıya kalmaktadır; yüksek lisans, doktora ikinci yabancı dil, iyi staj puanları gibi birçok istek karşılarına sıralanmakta. Yabancı dil olarak İngilizcenin konuşma ve yazma olarak akıcı olması istenmekte olup hatta metin çeviri bilgisi talep edilmektedir.

Tüm bu bilgilerin ışığında İngilizce dil bilgisini artık yeni nesiller için kaçınılmaz bir kimlik parçası olduğunu görüyoruz.

Nasıl bu parçamızı tam tanıyıp, öğrenip geliştireceğimizi bir sonraki yazımızda birlikte inceleyeceğiz…

Comments are closed.